טיפים שימושיים לניהול תזרים מזומנים של עסק

לכל עסק יש את התרבות העסקית ומוסר התשלומים שלו, אבל אין ספק שמה שמחזיק אותו בחיים ומשמש צידוק לקיומו הוא תזרים המזומנים שלו. עסק ללא כסף הוא עסק שאין לו זכות קיום ולכן חובה ללמוד כיצד לנהל זאת בצורה הטובה ביותר:
אם אין לכם כסף שנכנס לקופת העסק שלכם אין לכם למעשה סיבה להקים עסק. רבים חושבים על הקמת עסק כעל מקום עבודה שבו יממשו את העצמאות שלהם ויכולת קבלת ההחלטות המקצועיות שלהם, אולם מזניחים מאוד את תודעת הפיננסים שלהם וכיצד לדאוג לכך בצורה שוטפת. אין הכוונה לניהול חשבונות במובן הבירוקרטי, אלא במובן המנטלי והקוגניטיבי חובה להיות מודעים לכך שכסף חייב להיות כל הזמן בקופה, אם בגלל תשלומים לרשויות, לעובדים ולספקים, ואם משום שלמטרה זו הקמתם את העסק שלכם.
הבעיה היא שלא כל בעלי העסקים יודעים כיצד לעשות זאת, והולכים לאיבוד בתוך שלל העצות והפיתויים ליהנות מהלוואות זולות במקום לדאוג לכך שיהיה מקור מזומנים שיניב תמיד הכנסות. הלוואות ממקור טוב הן רעיון מצוין למקרי חירום שבהם לא תוכלו להסתמך על המקורות הזמינים שלכם, ולכן מומלץ מאוד לשמור זאת כפתרון אחרון בלבד.

מהו ניהול תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים הוא מה שיושב בין ההכנסות שזורמות אליכם, לבין ההוצאות שאתם צריכים לשלם למטרות שונות כמו תשלום לעובדים ולספקים. התזרים חייב להיות חיובי תמיד, כלומר תמיד להיות בעודף מזומנים כדי להבטיח לעצמכם גם את הרווחים ולא רק את הוצאות התפעול וגם כדי להיות מוכנים לשעת משבר או בעיה שתצטרכו להתמודד אתה.
מזומנים נחוצים גם לצורך התרחבות ופיתוח ובלי זה לא תהיה צמיחה. בסופו של דבר, גם אם המותג שלכם זוכה להצלחה והוא מתבסס היטב, שום דבר אינו תקף אם לא יניב לכם תזרים מזומנים וכספים שתוכלו לנצל כדי להרחיב את המפעל והעסק שלכם.
חשבו על מצב שבו אתם מבלים הזמנה גדולה ממישהו שהחליט לנסות אתכם, אבל אין לכם כסף להזמין מספק חומרים כדי לעבוד על זה. מכאן נובע שגם הפסדתם כסף רב שיכולתם להרוויח, וגם הבנתם איפה הפגיעות שלכם כי אין לכם תזרים חיובי שמצדיק את קיום העסק. כל תכנון עסקי נובע מכך ונשען על זה ובלי הכנסות שעודפות על ההוצאות לא תוכלו לתכנן שום דבר.

כיצד לדאוג לתזרים מזומנים חיובי?

  • לעשות סדר בניהול התזרים – לא להשאיר הכל למחר או למישהו אחר שידאג לספור את הכסף ולנהל רישום שלו. לדאוג להנהלת חשבונות ולמישהו שאוסף את הקבלות והחשבוניות כדי לערוך רישום. היום הכל ממוחשב ולכן יש תוכנות שיודעות להציג לכם א מצב תזרים המזומנים שלכם בכל עת, ולהתריע אפילו על חשבונות ומועד התשלום שלהם, כך שתוכלו לעקוב אחר מה שנכנס ולדאוג לכך בזמן. אל תעכבו הוצאת חשבוניות בזמן.
  • תכנון פיננסי וייעוץ מס – אם אינכם מומחים בראיית חשבון ובייעוץ מס, שבו עם אנשי מקצוע שילמדו אתכם ויודעיו לכם מראש אחרי מה לעקוב, אילו תשלומי תוכלו להוציא ולדווח עליהם לצורך זיכוי ואילו לא. כך תוכלו לנתב ולנווט את הפעילות שלכם כך שתוכלו להפיק ממנה כמה שיותר תועלת של מזומנים. כך תוכלו גם לחלק את התשלומים על פני תקופה אם זה הכרחי, ותוכלו לתכנן לטווח ארוך ולדעת בדיוק כמה נחוץ לכם לכל שלב ולהקצות את כל המשאבים והפעילות שלכם לצורך כך.
  • מינימום מזומן בקופה – גם אם רוב התשלומים שלכם נעשים בהעברות בנקאיות או בצ'קים או באשראי, מזומן או יתרת זכות בחשבון הם חובה. דאגו לכך שלא משנה מהי התכנית העסקית שלכם או הפעילות המתוכננת, תמיד יהיה לכם מזומן בקופה למקרה חירום או כדי לשלם למישהו שזקוק לזה מחוץ ללוח הזמנים הרגיל. נזילות היא שם המשחק והיא מחייבת שמירת רזרבה נכונה שלא תגזול משאבים מההשקעות שלכם אבל תשמור אתכם ערניים ורגועים שיש לכם איך להתמודד עם משבר עסקי כלשהו. הסיבה לכך היא שאם לא תוכלו לשלם את הכסף שדורשים מכם כעת זה פוגע בשמכם הטוב וזה גם מחייב אתכם לפעמים לקחת כסף באשראי גבוה ולשלם עליו ביוקר. זה חבל ועדיף לחסוך כל שקל.
  • התרעות מטופלות בזמן – אל תדחו למחר מה שתוכלו לטפל בו היום, במיוחד אם מדובר בתזרים מזומנים. כאשר אתם מקבלים התרעה ממנהל החשבונות שלכם או מהמערכת הממוחשבת שצפויה בעיה, טפלו בה מיד בצורה מחושבת ומתוכננת.
  • צמצום הוצאות – רק כך תוכלו להבטיח שאינכם מבזבזים כספים על מה שלא צריך.
  • שמרו על אשראי חיובי בתנאים טובים – אם אתם מהאנשים שנהנים ממוסר תשלומים טוב, סביר להניח שאתם לקוחות עסקיים טובים בעיני הבנקים או כל חברה למימון בנקאי אחרת.
  • חסכו בהוצאות ניהול כספים – כל מה שיאפשר לכם לחסוך בעמלות למי שמטפל בכסף שלכם – בנקים, חברות אשראי, אפליקציות תשלום, הכל הולך.
  • גבייה סדירה – חלק מתודעת הפיננסים הנכונה היא לדאוג לקבל את הכסף שמגיע לכם בלי דחיות. גם כהה בעלי עסקים ונותני שירותים רגילים למוסר תשלומים בעייתי בישראל, ולכן אם יש לכם לקוחות שאינם משלמים כהלכה ובזמן דאגו לתזכר אותם ולעשות כל הזמן את עבודת הגבייה הסדירה. זה חשוב משום שזהו תזרים המזומנים שלכם, זה ילמד את הלקוחות שלכם לא לעכב תשלומים בעתיד, זה יחלק את המאמץ שלכם נכון יותר ותתרכזו בלקוחות משלמים בלד וכאלה שאינם יוצרים בעיות, וזה יוכיח לבנק שלכם שאתם כל הזמן בתמונה. זה גם חשוב מאוד מנטלית להבין שאלה כספים שמגיעים לכם ואין סיבה לא לקבל אותם.
שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אלטרנטיבה חוץ-בנקאית איכותית ואמינה.
השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם.